Сьогодні
Понеділок 17 Грудня 2018

Віталій Портников: газ залишається російською зброєю

Віталій Портников: газ залишається російською зброєю

, , ,

Іноді здається, що РФ існує тільки заради того, щоб душити Україну, інших політичних завдань у її влади немає

І президент Росії Володимир Путін - на прес-конференції з американським колегою Дональдом Трампом у Гельсінкі - і міністр економіки Росії Олександр Новак - після закінчення першого раунду переговорів по транзиту газу в Берліні - говорять про те, що транзит через Україну буде збережений. Це - новий мотив у російських висловлюваннях. Протягом багатьох років в Кремлі і "Газпромі" стверджували, що завершення будівництва різноманітних підводних потоків призведе до повної відмови від послуг української газотранспортної системи.

Така зміна риторики пов'язана із декількома обставинами. Одна з них - суто політична. У Москві зрозуміли, що демонстрація готовності відмовитися від послуг української ГТС призведе до того, що "Північний потік-2" просто не буде добудований. І тоді який сенс у всіх цих розмовах? Краще вже добудувати газопровід, щоб отримати технічну можливість обійти Україну - а потім уже загрожувати.

До того ж - за умови найкращих перспектив для "Північного потоку-2" - його все одно не вдасться запустити на повну потужність до закінчення дії чинного контракту на транзит між "Газпромом" і "Нафтогазом". Цей контракт доведеться продовжувати.

І ще одна причина пов'язана зі збільшенням обсягів поставок російського газу в Європу. Коли робили перші розрахунки потужності споруджуваних газопроводів, експерти спиралися на ту кількість, яку споживав європейський замовник. Однак споживання газу зростає випереджаючими темпами. І зростає конкуренція, що виразно можна побачити у висловлюваннях президента США, коли він критикує будівництво "Північного потоку-2". Тому що головна альтернатива російському трубопровідному газу - американський скраплений газ.

Таким чином, у "Газпрому" повинна залишатися можливість поставок додаткових обсягів газу - навіть якщо на момент завершення будівництва "Північного потоку-2" альтернативні маршрути забезпечать більшу частину російських поставок.

Але далі вже проявляються деталі, які дозволяють припустити, що "Газпром" буде затягувати із підписанням нового контракту з "Нафтогазом" стільки, скільки у нього це буде виходити. А якщо вже бути точним - то зробить все можливе, щоб новий контракт був підписаний тільки 2019 року.

Тому що в Москві розглядають свій транзит через Україну не як елемент взаємовигідного співробітництва, а як подарунок, додаткові платежі до українського бюджету. І головне питання для Кремля - ??кому цей подарунок буде зроблений.

Ще недавно голова правління "Газпрому" Олексій Міллер говорив про те, що після запуску "Північного потоку-2" через Україну буде перекачуватися 10-15 мільярдів кубометрів газу. Зараз вже говорять про 30-40 мільярдів кубів. Але цю кількість можна бути збільшити - наприклад, за рахунок прокачування через інші маршрути. Пояснити таку зміну буде просто: дешевше, надійніше, потрібні підземні сховища - отже все те, що зазвичай говорять в Україні, коли захищають необхідність збереження вітчизняної ГТС.

Питання для Москви в тому, кому платити гроші. І на це питання відповість не Путін. На це питання відповість український виборець наступного року. Якщо президентом країни стане політик, який буде налаштований на "врегулювання" відносин із сусідньою країною, погодиться закрити очі на окупацію Криму і почне здійснювати російські вимоги, йому підуть назустріч заради збереження соціальної стабільності. За повернення українців до імперського стійла "Газпром" може і заплатити.

Але якщо український виборець буде голосувати за політиків-патріотів, в Москві зроблять все, щоб зменшити кількість газу, щоб поставити під сумнів саму рентабельність української ГТС. Провокування нестабільності в нашій країні залишиться одним із головних завдань російської політики. Іноді здається, що Росія взагалі існує тільки заради того, щоб душити Україну, інших політичних завдань у її влади немає. А чим менше грошей в бюджеті - тим більш бідною є країна і люди, тим більше можливостей організовувати заворушення і провокації.

Тому збільшення кількості газу, який піде через українську ГТС після закінчення будівництва альтернативних маршрутів, може бути виключно нагородою за покірність. Москва платить більше тільки своїм маріонеткам.

Коментарі

Коментарів немає - Ваш буде першим!

Авторизуйтесь щоб коментувати: Авторизуватись через Twitter Авторизуватись через facebook Авторизуватись через google Авторизуватись через vk Авторизуватись через odnoklassniki Авторизуватись через mailru Авторизуватись через yandex

 

Увійти: Авторизуватись через Twitter Авторизуватись через facebook Авторизуватись через google Авторизуватись через vk Авторизуватись через odnoklassniki Авторизуватись через mailru Авторизуватись через yandex

Новини

Новости партнеров

Твіттер

Ми в соціалках

Патріотам України!
Сайт зроблений таким чином, щоб кожен з Вас, може наповнювати його своїми думками, ідеями, новинами, блогами, аналітикою та іншим. Сайт УКРОП спрямований на акцентування уваги на проблемах розвитку нашої країни і підтримки нашої армії.
Допомогти проекту