Сьогодні
Середа 12 Грудня 2018

Операція "Депортація": вислання Саакашвілі – піррова перемога Порошенка?

Операція "Депортація": вислання Саакашвілі  – піррова перемога Порошенка?

Блискавична депортація Саакашвілі до Польщі була черговою силовою постановкою, яку в нашій країні давно називають "маски-шоу".

Про подробиці екстрадиції екс-губернатора Одещини і можливі наслідки, – в матеріалі сайту "24".

Саакашвілі – як каталізатор протестних настроїв До можливої екстрадиції Саакашвілі було скептичне відношення. Екс-губернатор Одещини з моменту прориву польсько-українського кордону постійно перебував у центрі уваги – як мас-медіа, так і правоохоронних органів. Державна міграційна служба відхилила клопотання про надання Саакашвілі статусу біженця. Проти нього порушили кримінальні справи, зокрема за співпрацю із злочинним угрупування наближеного до Януковича олігарха Курченка. ГПУ і СБУ навіть здійснили спробу затримати Саакашвілі, і він кілька днів провів у СІЗО. Але суд відхилив клопотання прокуратури про арешт. Щоправда, після апеляції Саакашвілі призначили запобіжний засіб – перебування під нічним домашнім арештом.

Весь цей час не вщухали розмови про депортацію Саакашвілі до Грузії, де проти нього відкрито кілька кримінальних проваджень. Але без рішення грузинського суду українські закони не дозволяють екстрадицію. До того ж, Саакашвілі подав апеляцію на рішення міграційної служби.

У вуличній стихії Саакашвілі як риба у воді, і це викликало страх влади?

Та проблема була не в законності перебування Саакашвілі в Україні. Екс-глава Грузії розгорнув активну політичну діяльність ще з осені 2017 року, яка була спрямовані конкретно проти Петра Порошенка, якому Саакашвілі влаштовував "народний імпічмент". Постійні акції протесту в так званому урядовому кварталі, схоже, дуже нервували владних представників. Нового поштовху мітингам дав сам Порошенко, який на різдвяні свята таємно з сім’єю їздив відпочивати на Мальдіви. Вартість відпочинку – близько 500 тисяч доларів.

Крім того, Саакашвілі анонсував всеукраїнські акції протесту 18 лютого з вимогами відставки Порошенка. Саме в цей момент Київський апеляційний адміністративний суд відхилив позов Саакашвілі щодо незаконності рішення Державної міграційної служби. Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що генпрокуратура Грузії не змінила своєї вимоги про екстрадицію Саакашвілі. При цьому він зазначив, що ймовірна екстрадиція Саакашвілі до Грузії буде для нього "найважчим рішенням", тому що означатиме "стовідсоткове ув’язнення" політика. Міхеїл Саакашвілі в день екстрадиції припустив, що українська влада планує його депортувати в одну із європейських країн – можливо, до Польщі.

Як раніше зазначив директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала, для екстрадиції Саакашвілі є формальні підстави. Все залежить від бажання чи небажання позбавитися Саакашвілі. Але його депортація не вплине на зниження градусу акцій протесту. За його словами, протестні рухи, які розпочалися 1 грудня 2013 року, досі не завершилися. Люди, розповідає він, тоді вийшли на вулиці, оскільки хотіли змін у країні, жити в країні рівних можливостей.

Загроза Саакашвілі в тому, що він виступає каталізатором протестного руху, що розпочався в 2013 році і не завершився. На прикладі екс-глави Грузії українці бачать повторення дій попередньої влади. Чим більше дії влади будуть направлені на утискання цих протестів, тим більша ймовірність, що вони ставатимуть більш масовими, – вважає Бала.

Водночас директор центру суспільно-інформаційних технологій "Форум" Валерій Димов додає: Саакашвілі використовує ситуацію – політичну кризу – щоб вона набула великих громадсько-політичних масштабів. Саакашвілі не може балотуватися на президентських виборах. А на парламентських може бути тіньовим лідером, як було свого часу з "Самопоміччю" і Андрієм Садовим, який не йшов у парламент, але особистий рейтинг якого впливав на ставлення українців до партії.

"Саакашвілі отримав сильну подачу, коли його позбавили громадянства. Хоча екс-губернатор Одещини не має парламентської трибуни для масового впливу, але вулиця – його стихія. Він, як ніхто інший, вміє говорити безпосередньо з людьми не через брифінги і прес-конференції або на лояльних телеканалах", – вважає Димов.

З "почтом"– президентським літаком до Польщі Затримання Саакашвілі людьми в масках в одному з київських ресторанів, доправка до аеропорту, звідки його депортували до Польщі, відбулися миттєво. Вочевидь, цього разу правоохоронці краще підготувалися, ніж тоді, коли намагалися його затримати в квартирі де він проживав. Тоді прибічники Саакашвілі просто "відбили" його у спецпризначенців.

В даному випадку ніхто з соратників Саакашвілі не знав, де він перебуває. Зрештою, як повідомив народний депутат Ігор Луценко, Саакашвілі був вивезений до Польщі чартерним рейсом, який виконав літак Beechcraft Premier I, бортовий номер UR-USA. Власником цього літака є офшорна компанія з Панами Sky Center Holding Corp, яка, за його словами, належить Петру Порошенку. Щоправда, ввечері у Адміністрації президента цю інформацію спростували.

Пізніше Саакашвілі вийшов на зв'язок і підтвердив своє місце перебування і вже провів брифінг у Варшаві, на якому заявив, що залишаться українським політиком і добиватиметься відновлення громадянства.

Найближчий соратник Саакашвілі Давід Сакварелідзе заявив, що влада поставила за мету вислати екс-главу Грузії до 18 лютого – дати анонсованих масштабних протестних акцій в Україні. Хоча, як зазначив Сакварелідзе, депортація Саакашвілі не зупинить процес, і "болючі" для Порошенка мітинги відбудуться.

Порошенко навіть літак підігнав, щоб швидше позбутися Саакашвілі?

Примітно, що жоден з державних органів кілька годин не повідомляв нічого про екстрадицію. Лише згодом прес-секретар Державної прикордонної служби Олег Слободян написав, що це їхня справа, і що все відбулось згідно закону, відповідно до рішень суду.

У відповідності до судових рішень дана особа перебувала не території України незаконно, а тому, із дотриманням усіх юридичних формальностей, була повернута до країни, звідки прибула, порушуючи вітчизняне законодавство, – зазначив Слободян.

Втім, за твердженням адвоката Саакашвілі Руслана Чорнолуцького, прикордонна служба подала недостовірні дані. Рішення суду було 5 лютого, а вже 6-го Саакашвілі подав апеляцію. Тож підстав висилати його не було. Крім того, вислання до Польщі має бути лише за згоди обох сторін. Як говорить адвокат, посол Польщі минулого тижня завірив Саакашвілі, що такої згоди немає.

Хоча, як зазначає юрист Анна Маляр, щоб депортувати когось до Польщі, достатньо двосторонніх угод про співпрацю в кримінальному або цивільному судочинстві. Також обидві країни мають бути підписантами міжнародних конвенцій про депортацію і видачу. Вочевидь, говорить юрист, із Польщею ці домовленості є.

"Прорив-2" і ще одна пляма на репутації української влади Інтернет-спільнота жартівливо розповсюдила дописи, що незабаром треба очікувати "Прориву-2" від Саакашвілі. Але, якщо говорити серйозно, то навіть при ніби законній депортації дуже багато питань до влади. Наслідки можуть бути самими різними.

Як зауважує Віталій Бала, процес тільки почався і треба почекати, коли емоції вляжуться. З одного боку, говорить експерт, реадмісія Саакашвілі ніби законна, і це аргумент для влади. Але її інші дії – мінус.

На перший погляд, влада ніби виграла. Але технологічно опозиція використає цю ситуацію. І це буде мінусом для влади. Почалися рухи зовні – пролунали заяви західних експертів. Але Україна точно не виграла. Владі треба доводити, що закон був дотриманий, і кроки по реформі судової влади продовжуються, – зазначив Віталій Бала.

В свою чергу Анна Маляр вказує на юридичні колізії в процесі депортації Саакашвілі. По-перше, якщо екс-глава Одещини знаходився під нічним домашнім арештом, тобто до нього був застосований запобіжний захід, то чому держслужбовці роблять так, щоб він без власного бажання був порушником КПК? Тому що, зауважує Маляр, Саакашвілі тепер не зможе виконати зобов’язання, яке перед ним поставив суд.

"По-друге, якщо проти Саакашвілі є звинувачення у вчиненні злочину, це означає, що держава підозрює, що він завдав шкоди суспільним відносинам і громадянам України. Чому в такому випадку цю людину випускають, не застосувавши до нього норми кримінальної відповідальності?" – запитує Анна Маляр.

За словами Віталія Бали, здивувало пояснення прес-секретаря ГПУ Лариси Сарган, яка заявила, що їх не поставили до відома про депортацію Саакашвілі. При цьому кримінальні справи, які прокуратура веде проти Саакашвілі, продовжать розслідувати. Щоправда, яким чином, вони ще не знають.

І як резонно уточнює блогер Денис Казанський, що тепер робити з кримінальною справою і заявою Юрія Луценка, що він має докази співпраці Саакашвілі із злочинним угрупуванням Курченка?

Виходить, усі аудіозаписи із Саакашвілі, в правдивості яких переконувала ГПУ, були фейком? А правоохоронці просто сфабрикували підробку? І що робити з Северіоном Дангадзе?(спільник Саакашвілі за версією ГПУ – "24"). Чому його не відправили чартером до Польщі? Раз вже у нас за співпрацю з Курченком передбачено таке покарання, то чому він не полетів? – цікавиться Казанський.

З депортацією так поспішали, що навіть "забули" про "змову" Саакашвілі з режимом Януковича

Іще один цікавий момент. Про екстрадицію Саакашвілі говорив Юрій Луценко, а зрештою це зробили прикордонники. На думку директора соціологічної служби "Український барометр" Віктора Небоженка, хоча Саакашвілі і створював загрозу владі, ніхто з українських чиновників не поспішав його депортувати. За словами експерта, той, хто прийме рішення про екстрадицію Саакашвілі, стане невиїзним. Тому всі бояться брати на себе відповідальність.

Порошенко каже: якщо ми бійці, то зробіть що-небудь. А йому відповідають: а як мені завтра поїхати з сім'єю в Іспанію? Якщо Луценко розчерком пера викине Саакашвілі з України, то завтра його не пустять на Сейшели. Захід кожному з них загрожує санкціями, якщо вони щось зроблять із Саакашвілі. Сьогодні Луценко виставить Саакашвілі, а завтра йому треба буде їхати на нараду до Відня або Лондон щодо повернення вкрадених грошей, а йому просто не дадуть візу, – наголосив Небоженко.

Така термінова депортація Саакашвілі точно не залишиться поза увагою західних партнерів України. З початку позбавлення його громадянства на Заході наголошували про верховенство права і дотримання законності в справі Саакашвілі. Як додає Віталій Бала, якщо Саакашвілі переконає Захід, що це політичне переслідування, то для України це буде не дуже добре. До того ж, вважає експерт, якщо Саакашвілі подасть позов до Європейського суду з прав людини, то має шанси виграти.

Загалом, владі ситуація із Саакашвілі рейтингу не додасть, а на міжнародній арені Порошенка за такі дії навряд чи похвалять. Постраждає імідж держави, який і так не надто високий. Не зрозуміло також, чим керувалися чиновники і президент, коли ухвалювали рішення по Саакашвілі? Чи не була це красиво замаскована провокація? Або ж, що ймовірно, страх і емоції так вплинули на Порошенка, що він всі проблеми тепер буде вирішувати, як його попередник – силовими методами?

Коментарі

Коментарів немає - Ваш буде першим!

Авторизуйтесь щоб коментувати: Авторизуватись через Twitter Авторизуватись через facebook Авторизуватись через google Авторизуватись через vk Авторизуватись через odnoklassniki Авторизуватись через mailru Авторизуватись через yandex

 

Увійти: Авторизуватись через Twitter Авторизуватись через facebook Авторизуватись через google Авторизуватись через vk Авторизуватись через odnoklassniki Авторизуватись через mailru Авторизуватись через yandex

Новини

Новости партнеров

Твіттер

Ми в соціалках

Патріотам України!
Сайт зроблений таким чином, щоб кожен з Вас, може наповнювати його своїми думками, ідеями, новинами, блогами, аналітикою та іншим. Сайт УКРОП спрямований на акцентування уваги на проблемах розвитку нашої країни і підтримки нашої армії.
Допомогти проекту