Сьогодні
Середа 23 Січня 2019

Залишилося 12 років. Катастрофічне танення полюсів

В останні дні вчені заявили про критичні наслідки глобального потепління для всієї екосистеми.

Через глобальне потепління площа майже всіх льодовиків світу скорочується, а деякі з них вже повністю зникли. У NASA напередодні заявили про практично повне зникнення багаторічного арктичного крижаного покриву.

Вчені випустили доповідь, в якій говориться, що у людства залишилося 12 років, щоб зупинити непоправну шкоду у зв'язку з потеплінням. Тим часом, один з найголовніших льодовиків Антарктиди "заспівав" про свій стан. Корреспондент.net розповідає подробиці.

Жахливі пісні Антарктиди

16 жовтня вчені, багато років вивчають поведінку льодовика Росса в Антарктиді, опублікували статтю в Geophysical Research Letters, в якій розповіли про цікавий феномен.

Вітри, що дмуть постійно в цій області материка, змушують сніг і лід вібрувати і генерувати майже постійні "звуки", які геофізики можуть використовувати для віддаленого моніторингу стану льодовика.

Льодовик Росса - найбільший шельфовий льодовик Антарктиди, він розташований на Території Росса і видається в однойменне море Росса.

Підживлюється цей льодовик льодами, що приходять з Трансантарктичних гір, підпираючи навколишні материкові льоди і не даючи їм сповзати в океан. Якщо ці прибережні льодовики зруйнуються, швидкість танення всього антарктичного льоду різко зросте. Тому відстежувати стан шельфу вкрай важливо.

Світ у вогні. Причини та наслідки аномальної спеки

На тлі глобального потепління вчені постійно ведуть моніторинг різних антарктичних льодовиків, відстежуючи їх переміщення, товщину і поведінку.

В рамках вивчення властивостей льодовика Росса американські вчені встановили 34 надчутливих сейсмічних датчики під поверхнею снігу, щоб відстежувати вібрації льодовика, вивчати його структуру і рухи.

Льодовик Росса досі вважався відносно стабільним, порівняно з іншими льодовиками західної Антарктиди, яка особливо схильна до танення льодів.

Але останнім часом баланс між кількістю розталого і накопиченого льоду став поступово зрушуватися в бік від стабільного рівня, що створює загрозу колапсу льодовика, як це вже відбувалося з іншими льодовиками, наприклад, з льодовиком Ларсен B.

Вивчаючи дані з датчиків, вчені виявили дивний ефект - поверхня снігу постійно створює вібрації. Вони виявили, що поблизу найпотужніших дюн сніговий покрив створює щось, що нагадує гуркіт, або удари в величезний барабан.

Прискоривши записану вібрацію, вчені синтезували звук, який комусь може нагадати озвучку для фільмів жаху.

Вчені помітили, що вібрації змінюються разом з умовами навколишнього середовища - коли під час сильних бур перебудовуються снігові дюни, або якщо змінюється температура поверхні.

Наприклад, зниження частоти вібрації говорить про те, що під поверхнею відбувається танення льодів.

Катастрофічний стан Арктики

11 жовтня в лабораторії реактивного руху NASA заявили про практично повне зникнення багаторічного арктичного крижаного покриву.

Виявилося, що понад 70 відсотків арктичного крижаного покриву тепер є сезонним явищем. Це означає, що лід тане влітку і зростає взимку. При цьому сезонний лід набагато сприйнятливіший до атмосферних умов.

Що стосується загальної площі "старих" крижаних льодів, то вона скоротилася до двох мільйонів квадратних кілометрів.

Зростання температури навколишнього середовища викликає глобальну катастрофу і веде до загибелі арктичної екосистеми. Це стосується не тільки багатьох видів тварин, але також і унікальних мікроорганізмів, відзначили в NASA.

Танення полюсів прискорюється

Третина всього узбережжя в світі знаходиться в зоні вічної мерзлоти. Останні дослідження показали, що швидкість танення антарктичних пластів льоду прискорилася утричі за останні п'ять років.

Вчені відзначають, що якщо в найближче десятиліття не буде вжито заходів, розталий лід може додати більше 25 сантиметрів до загального збільшення рівня моря у світі до 2070 року. Таким чином, загалом рівень моря може зрости на 3,5 метра.

Читайте також на УкропNews: Держдума Росії назвала Україну "терористичною державою"

Згідно з даними, опублікованими американською Академією наук, темп щорічного підвищення рівня Світового океану зростає не стабільно.

Від пірамід до кривавого водоспаду. Таємниці Антарктиди

Якщо ця тенденція збережеться, то попередні прогнози щодо підйому води в Світовому океані - 30 сантиметрів до 2100 року - можна буде сміливо помножити, як мінімум, на два.

Як зазначив керівник наукової групи професор Стів Нерем з університету Колорадо, це зростання може подвоїти загальне зростання рівня моря до 2100 року, порівняно з прогнозами про те, що зростання буде постійним.

Льодовиковий щит Антарктиди має гігантські розміри. Білий континент накритий шаром льоду товщиною до чотирьох кілометрів. Антарктиду називають морозильником планети - вона зберігає 90 відсотків всієї прісної води на Землі.

Останні дані проекту IMBIE (The ice sheet mass balance inter-comparison exercise), опубліковані минулого тижня в журналі Nature, показали, що з 1992 року Антарктида втратила майже три трильйони тонни льоду.

Сукупні дані за 24 параметрами вказують, що темпи скорочення маси льоду в Антарктиді потроїлися з 2012 року. Якщо до 2012 року щорічно тануло 76 мільярдів тонн льодів Антарктиди, то в останні роки цей показник збільшився до 219 млрд.

Норвезькі вчені, які вивчають зміни клімату в Арктиці, з тривогою констатують, що Арктика стрімко звільняється від льоду - навіть взимку. Зміни, що відбуваються в акваторії Північного Льодовитого океану в Арктиці, настільки глибокі, що можна говорити про початок нової геологічної ери, заявляють вчені.

Ларс Смедсрюд, професор Бергенського університету, зазначає, що ще до недавнього часу Північний Льодовитий океан швидко замерзав взимку. Але зараз все змінилося. Баренцове море вже стало втрачати велику частину льоду взимку, і, судячи з усього, подібне чекає і великі частини океану.

Як змінилася планета Земля і чого очікувати

Американська організація Національний центр вивчення снігу та льоду зазначає, що морські льоди в Арктиці досягли максимальних величин 17 березня. Тоді крижаний покрив становив 14,48 мільйонів квадратних кілометрів. За ті 40 років, що ведуться вимірювання за допомогою супутників, це другий найгірший показник.

За останні чотири роки крижаний покрив океану постійно скорочується. Минулої зими температура у всьому Північному Льодовитому океані була на чотири градуси вище, ніж зазвичай. А температура повітря - на сім.

Вчений вважає, що вже в 2020-ті роки багато моря Північного Льодовитого океану будуть абсолютно вільні від льодів влітку. Кліматичні зміни означають серйозний струс для всієї екосистеми і проблеми для народностей, що живуть у льодах.

У разі продовження потепління великі обсяги метану, які зараз заморожені в сибірських льодах, опиняться на поверхні. І це означатиме подальше потепління на земній кулі.

Ковчеги Апокаліпсису. Сховища від зерна до льоду

Крім того, після аномально теплого літа 2016 року в Якутії почалася епідемія сибірської виразки в зв'язку з таненням вічної мерзлоти, в якій знаходився збудник.

Вчені говорять про те, що до кінця цього століття Північний Льодовитий океан може звільнитися від льоду. Зараз влітку в океані лише 4,5 мільйона квадратних кілометрів льоду, а ще в 1980-і роки льоди покривали територію майже у вісім мільйонів.

Залишилося 12 років

Проблему глобальних змін клімату більше не можна відкладати на потім, попереджають вчені. Діяти потрібно прямо зараз - інакше непоправної шкоди для екосистем планети може бути завдано вже до 2030-го року, тобто через 12 років.

Такий основний висновок спеціальної доповіді, підготовленої Міжурядовою групою експертів зі зміни клімату.

Кілька сотень експертів з усього світу готували доповідь три роки. Вони вивчали вже опубліковані праці з цього питання.

Науковий консенсус не залишає сумнівів: глобальна зміна клімату - реальність, і викликана вона, в першу чергу, діями людини і викидами парникових газів.

Однак у людства все ще є шанс утримати підвищення температури на допустимому рівні. Але для цього недостатньо знизити обсяг викидів парникових газів. Його необхідно звести до нуля не пізніше середини 21 століття.

Це означає повну відмову від спалювання вугілля, нафти і газу. Тобто переклад всієї глобальної економіки на принципово нові рейки. Крім того, всій планеті буде потрібно кардинально переглянути принципи землекористування, сільського господарства, містобудування та промисловості загалом.

Раніше було прийнято вважати, що ми в змозі впоратися з наслідками підвищення середніх температур на 2 градуси в порівнянні з доіндустріальним рівнем. Однак, як випливає з доповіді, навіть підвищення на 1,5 градуса може бути критичним.

І при нинішніх темпах викидів це неминуче повинно трапитися дуже скоро, десь між 2030 і 2052 роком, йдеться в доповіді.

Читайте на УкропНьюс: Враг 4 раза нарушил перемирие. Под Лебединским террористы применили ПТРК, - штаб ООС

Щоб утриматися в намічених рамках і повністю реформувати енергетичну систему, потрібно дуже і дуже багато грошей - приблизно, 2,5 відсотка від сукупного світового ВВП. Або - в абсолютних цифрах - по 2,4 трильйона доларів щорічно протягом 20 років.

Коментарі

Коментарів немає - Ваш буде першим!

Авторизуйтесь щоб коментувати: Авторизуватись через Twitter Авторизуватись через facebook Авторизуватись через google Авторизуватись через vk Авторизуватись через odnoklassniki Авторизуватись через mailru Авторизуватись через yandex

 

Увійти: Авторизуватись через Twitter Авторизуватись через facebook Авторизуватись через google Авторизуватись через vk Авторизуватись через odnoklassniki Авторизуватись через mailru Авторизуватись через yandex

Новини

Новости партнеров

Твіттер

Ми в соціалках

Патріотам України!
Сайт зроблений таким чином, щоб кожен з Вас, може наповнювати його своїми думками, ідеями, новинами, блогами, аналітикою та іншим. Сайт УКРОП спрямований на акцентування уваги на проблемах розвитку нашої країни і підтримки нашої армії.
Допомогти проекту