Сьогодні
Понеділок 18 Лютого 2019

"Половини літа немає": Традиції, звичаї та прикмети Дня апостолів Петра і Павла

Чому після 12 липня замовкає зозуля, що таке мандрики, для чого наступного дня варити борщ у трьох горщиках та кому з двох апостолів молитися за успіх у підприємництві?

Петрівка минає – половини літа немає. Так в Україні говорять про одне з важливих свят у православному календарі – День апостолів Петра і Павла. Та не тільки християнські корені слід шукати в цій даті. 12 липня для українців – і вшанування двох святих, і початок жнив. Детальніше про свято читайте далі.

Коли святкують День апостолів Петра і Павла

Православні християни святкують Петра і Павла 12 липня, католики – 29 червня. Начебто саме цього дня апостоли прийняли мученицьку смерть. Петра розіп’яли догори ногами, а Павлові відтяли голову. Такої кари вони зазнали за те, що ревно служили Всевишньому.

Дату також пов'язують із перенесенням мощей апостолів, яке відбулося в Римі 29 червня 258 року.

У Католицькій церкві свято має найвищий статус торжества.

12 липня добігає кінця Петрів піст, який у 2018 році розпочався 4 червня. Святом Первоверховних апостолів Петра й Павла завершується цикл великих свят, що припадають на період літнього сонцестояння. До цього циклу входять також Зелені свята (Трійця) та Івана Купала. У них нерозривно поєдналися народні традиції та християнське віровчення.

Символіка свята

Перші згадки про свято датовано ще четвертим століттям. На честь двох апостолів за часів Костянтина Великого було збудовано перші храми. Окремі поселення згодом назвали на їхню честь – Петропавловка, Петропавловськ тощо.

Святкуючи цей день, православна церква прославляє духовну твердість святого Петра і розум святого Павла.

Читайте на УкропНьюс: Ночью 524 украинских туриста вернулись из Антальи домой, - Кирилич

Образ першого символізує відречення від Господа, а потім щире покаяння. Образ другого – опір проповіді Господній, а потім увірування.

Водночас у народному календарі свято відоме як Петрів день (коротко "Петра") і знаменує повний розквіт природних сил, "маківку літа" та підготовку до сінокосу.

Традиції та звичаї

Українці завжди ретельно готувалися до цього свята: прибирали на подвір’ї, білили хати, вивішували вишиті рушники. Дівчата одягали на голови вінки з польових квітів, вплітали туди червоні маки.

Фото из открытых источников

Зранку всі йшли до церкви.

До цієї дати господині намагалися зробити перші зажинки ячменю з нового врожаю і 12 липня освятити в церкві обрядовий хліб, навіть якщо зерно ще не зовсім доспіло.

Повернувшись додому, люди розговлялися мандриками – сирними бабками.

За переказом, Петро й Павло харчувалися ними, мандруючи світом. Примітно, що після 12 липня перестає кувати зозуля. Кажуть, що вона "вдавилася мандриком", який вкрала у св. Петра, і за це її покарав Бог.

Читайте на УкропNews: Игрок "Динамо" Пиварич стал первым футболистом УПЛ, вышедшим в финал ЧМ

Оскільки св. Петра вважають покровителем пастухів (одна з рослин навіть дістала назву "Петрів батіг"), цього дня господарі виносили пастухам гостинці – мандрик та грудку масла. Після цього пастухи будували "петрівник" – невелику землянку чи загорожу, прикрашену зеленню, і разом обідали. Їли молочне, "щоб корови краще доїлися". У деяких регіонах України збиралися обідати гуртом господині. Потім вони рвали для корів трави з жовтим цвітом, "щоб жовте молоко було".

Коментарі

Коментарів немає - Ваш буде першим!

Авторизуйтесь щоб коментувати: Авторизуватись через Twitter Авторизуватись через facebook Авторизуватись через google Авторизуватись через vk Авторизуватись через odnoklassniki Авторизуватись через mailru Авторизуватись через yandex

 

Увійти: Авторизуватись через Twitter Авторизуватись через facebook Авторизуватись через google Авторизуватись через vk Авторизуватись через odnoklassniki Авторизуватись через mailru Авторизуватись через yandex

Новини

Новости партнеров

Твіттер

Ми в соціалках

Патріотам України!
Сайт зроблений таким чином, щоб кожен з Вас, може наповнювати його своїми думками, ідеями, новинами, блогами, аналітикою та іншим. Сайт УКРОП спрямований на акцентування уваги на проблемах розвитку нашої країни і підтримки нашої армії.
Допомогти проекту