Сьогодні
Понеділок 18 Лютого 2019

Мати всіх воєн: Навіщо Іран погрожує США

Президент США Дональд Трамп і його іранський колега Хасан Роухані знову обмінялися погрозами.

Президент США Дональд Трамп і його іранський колега Хасан Роухані знову обмінялися погрозами. У неділю, 22 липня, під час зустрічі з іранськими дипломатами Роухані заявив, що американці мають розуміти, що війна з Іраном стане для них "матір'ю всіх воєн, а мир – матір'ю будь-якого миру". Іранський президент застеріг Трампа не грати з хвостом лева, бо потім можна вічно шкодувати про це. На його думку, Штати перебувають не в тій позиції, щоб вказувати іранському народу діяти всупереч його інтересам і безпеці. Наступного дня господар Овального кабінету вибухнув громом і блискавкою у своєму акаунті у Twitter у відповідь на витіюваті загрози Роухані. Трамп зажадав від Роухані ніколи більше не загрожувати США і пригрозив такими наслідками, які лише небагатьом вдалося відчути за всю історію. Американський президент підкреслив, що США вже не та країна, яка терпітиме образливу риторику Ірану з погрозами насильства і смерті.

У геополітичному плані США та Іран є гравцями різної вагової категорії, тому погрози з боку Роухані на адресу американців сприймаються не без долі скепсису. Багато разів схожі заяви лунали на адресу США з вуст іранських чиновників у період дії міжнародних санкцій. У 2006 р. на засіданні Генасамблеї ООН тодішній віце-президент Ірану Парвіз Давуді заявив, що в разі агресії збройні сили Ірану "можуть вдарити по ворогові, як блискавка, і знищити його". У 2012 р. екс-президент Ірану Махмуд Ахмадінежад, звертаючись до США та Ізраїлю, заявив, що йому плювати на бомби, бойові кораблі та літаки. Президент Роухані вибрав слушний момент для агресивної риторики на адресу США в інтересах керівної верхівки ісламської республіки.

Спроба реанімувати ядерну угоду

Своїми заявами Роухані нагадав американським політикам і міжнародному співтовариству про проблеми виходу США з ядерної угоди. Він дав зрозуміти, що в міру того, як посилюються санкції, від ісламської республіки слід чекати відповідних непередбачуваних дій, які стануть головним болем США і їхніх союзників. Однак цього може і не статися в разі миру – повернення Штатів до дотримання ядерної угоди в тому вигляді, в якому її було укладено в 2015 р. Згідно зі Спільним всеосяжним планом дій, Іран мав згорнути збагачення урану і закрити ядерні об'єкти в обмін на поступове скасування санкцій Радбезу ООН, які діяли щодо фінансового, нафтогазового, транспортного сектора Ірану і призвели до міжнародної ізоляції ісламської республіки.

Угода поширювалася виключно на ядерну програму Ірану і не забороняла розроблення балістичних ракет, спонсорування режимом аятолл терористичних організацій "Хамас" у секторі Гази, "Хезболла" у Південному Лівані, радикального ісламістського руху хуситів в Ємені, шиїтських міліцій і режиму Башара Асада в Сирії. Ядерної угоди було явно недостатньо, щоб приборкати спроби Ірану витіснити американські інтереси з регіону Близького Сходу і чинити тиск на уряди Ізраїлю, Саудівської Аравії та інших світських режимів. До радіуса ураження іранських балістичних ракет (до 2 тис. км) потрапляють не тільки американські військові бази та об'єкти у країнах Перської затоки, але й на території Ізраїлю, Саудівської Аравії, ОАЕ, Йорданії.

Американці пропонували іранцям укласти нову угоду і не вводити ніяких обмежувальних заходів, якщо вони відмовляться від балістичних ракет і припинять втручатися у внутрішні справи інших країн. Верховний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї, який має більше політичної ваги, ніж іранський президент, відмовився виконувати вказівку Вашингтона. У травні США вийшли з ядерної угоди. Як повідомляє директор з питань політики і планування Держдепартаменту США Брайан Гукс, санкції буде відновлено в листопаді, і 50 міжнародних компаній вже висловили намір покинути іранський ринок. У І кварталі 2018 р. з іранської економіки було виведено 30 млрд дол. інвестицій компаніями із сусідніх країн. США чинитимуть тиск на країни, які купують іранську нафту.

Такі перспективи не є вигідними для Ірану з погляду економіки. Іранці побоюються, що під тиском США країни - члени Євросоюзу і ряд інших держав скоротять закупівлі перської нафти. У 2017 р. товарообіг Ірану і Євросоюзу виріс на 53% і склав 21 млрд євро. Європа є другим торговельно-економічним партнером Ірану після Китаю. Європейські країни купують 40% нафти, що експортується Іраном. Серед найбільших покупців іранської нафти фігурують Японія і Південна Корея – ключові військово-політичні та економічні партнери США на Далекому Сході. Прогнозується, що обсяги поставок іранської нафти на міжнародні ринки скоротяться на 200-500 тис. барелів на добу протягом півроку з того моменту, як нові санкції набудуть чинності. У квітні 2018 р. експорт нафти Ірану склав понад 2,6 млрд барелів на добу.

Інформаційна кампанія США

Жорстка риторика Роухані може бути реакцією на інформаційну кампанію США проти Ірану. За даними видання Reuters з посиланням на анонімних посадових осіб, Трамп спільно з держсекретарем Майком Помпео, радником президента США з питань національної безпеки Джоном Болтоном і деякими колишніми чиновниками намагаються виставити іранське керівництво в негативних тонах, використовуючи неоднозначну інформацію. У Білому домі і Держдепартаменті не коментують цю інформацію. Проте на іраномовному акаунті Держдепартаменту почастішали публікації постів з критикою Ірану. На сайті проекту Сounter Еxtremism було опубліковано достатньо матеріалів, у яких Іран підноситься як спонсор тероризму й агресивна держава.

Майк Помпео публікує пости у Twitter сенс яких зводиться до того, що в іранському суспільстві є невдоволення чинною владою, яка порушує права людини. Він заявив, що іранська влада не витрачає на своїх громадян кошти, які вони отримали від ядерної угоди, а розкрадають їх або витрачають на гібридні війни. Помпео вважає, що США не прагнуть домогтися зміни режиму в Ірані, а хочуть домогтися зміни поведінки іранського уряду. Таку ж лінію поведінки щодо Ірану можна помітити у прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, який останнім часом став записувати відео, в яких він пояснює простим іранцям, що причиною їхніх проблем і низького рівня життя є режим аятолл, який витрачає гроші на спонсорство тероризму та участь у збройному конфлікті в Сирії. США працюють з думкою міжнародної громадськості перед введенням санкцій стосовно Ірану.

Читайте на УкропНьюс: На Киевщине орудует маньяк, который угрожает женщинам изнасилованием

США намагаються вплинути на зростання опозиційних настроїв серед іранців проти Роухані та Хаменеї. Інакше навіщо було Роухані вимагати від Штатів не вказувати іранському народу діяти всупереч його інтересам. В Ірані дійсно є певне невдоволення чинною владою серед частини населення. Досить згадати про антиурядові виступи у 20 містах Ірану наприкінці грудня 2017 р. і на початку січня 2018 р. з побажаннями смерті Роухані та Хаменеї, які супроводжувалися зіткненнями з поліцією. Іранці протестували проти підтримки Іраном режиму Башара Асада у Сирії та спонсорування терористичних організацій.

Іранці мають достатньо причин для невдоволення режимом аятол. В Ірані спостерігається складна соціально-економічна ситуація. У країні дуже складно займатися бізнесом і відкрити свою справу через корупцію та засилля Корпусу вартових ісламської революції в економіці. Іран посідає 136-те місце серед 175 країн за рівнем корупції. З 2008 по 2018 рр. доходи іранських сімей знизилися на 15%-20%. Третина 80-мільйонного населення Ірану живе за межею бідності. Безробіття серед молоді становить 40%. Торік спостерігалося зростання цін і зниження пенсій. Штати зацікавлені в тому, щоб в умовах відновлення санкцій в Ірані стався соціальний вибух і місцеве населення власноруч домоглося змін на політичній арені країни.

Роухані пішов ва-банк

Розуміючи, що адміністрація Трампа цілеспрямовано розхитує основи теократичного режиму, Роухані пішов ва-банк, бажаючи зіграти на страхах окремих політичних кіл США перед ядерною загрозою з боку Ірану. Лідер Демократичної партії Гілларі Клінтон вважає, що вихід США з ядерної угоди був помилкою, яка створює загрозу для США, оскільки нині Іран є більш небезпечним, ніж раніше. Під фразою "мати всіх воєн" можна розуміти військові дії із застосуванням ядерної зброї як варіант. Іранці намагаються нагнати муті на американців. Після того як США вийшли з ядерної угоди, в Ірані було ухвалено рішення відновити і збільшити ступінь збагачення урану.

Іран може використовувати економічні чинники впливу на США. На початку червня Роухані та командувач підрозділу Ель-Кудс Корпусу вартових ісламської революції Кассем Сулеймані погрожували блокувати поставки нафти з Перської затоки через Ормузьку протоку, якщо Трамп перешкоджатиме продажу іранської нафти. З такими ж погрозами Іран виступав і в часи правління Ахмадінежада. У 2016 р. через Ормузьку протоку перевозилося в танкерах 18,5 млн барелів нафти на добу. Від подібних дій Ірану потерпатимуть місцеві виробники нафти, включаючи Кувейт, Саудівську Аравію, ОАЕ та Ірак, а також США, які імпортують чорне золото з цього регіону.

Іранський президент вибрав зручний момент для того, щоб порушити питання повернення США до ядерної угоді. Зараз Трампа критикують з приводу м'якої примирної риторики на адресу Росії на нещодавній зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним у Гельсінкі. Ймовірно, Роухані спробував спровокувати нові дискусії з приводу доцільності участі США в ядерній операції з Іраном у Конгресі США. Щоб додати гостроти питанню він озвучив загрози, щоб дати можливість противникам Трампа звинуватити його в тому, що він нібито веде Америку до нової війни на Близькому Сході замість того, щоб зробити її "знову великою".

Республіканці на коні

Не варто недооцінювати США. Агресивна риторика Роухані на адресу Америки лише зміцнює позиції Трампа, Помпео, Болтона і противників ядерної угоди в обох палатах Конгресу США. Навіть деякі демократи, як, наприклад, їхній лідер у Палаті представників, конгресмен Ненсі Пелосі, виступають проти розвитку іранської ракетної програми, порушення прав людини в Ірані, спонсорування тероризму режиму аятол незважаючи на прихильність ядерній угоді. Провокації на кшталт блокади Ормузької протоки нічого не змінять. На думку капітана Білла Урбана, прес-секретаря Центрального командування США, американський військово-морський флот і регіональні союзники готові забезпечити свободу судноплавства згідно з міжнародним морським правом.

Іран має недостатньо сильні позиції в Євросоюзі, керівництво якого формально підтримує ядерну угоду. Під час недавнього європейського турне іранський президент провів переговори з владою Німеччини, Франції та Великої Британії та спробував домогтися від них гарантій того, що в разі введення американських санкцій Іран все одно буде продовжувати користуватися перевагами ядерної угоди. Однак вони попередили Роухані, що через санкції з боку США їм буде складно щось гарантувати. Влада Японії повідомила американським колегам, що скорочення або припинення поставок іранської нафти завдасть шкоди їхній економіці. Водночас прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе скасував візит до Ірану в світлі американських санкцій.

Хочуть того іранські власті чи ні, але рано чи пізно їм доведеться піти на нову угоду з адміністрацією Трампа, якщо вони не хочуть втрачати доходи від скорочення експорту нафти під впливом санкцій.

Читайте на УкропNews: У Казахстані щодо правозахисниці почали розслідування після її візиту до Європарламенту

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Коментарі

Коментарів немає - Ваш буде першим!

Авторизуйтесь щоб коментувати: Авторизуватись через Twitter Авторизуватись через facebook Авторизуватись через google Авторизуватись через vk Авторизуватись через odnoklassniki Авторизуватись через mailru Авторизуватись через yandex

 

Увійти: Авторизуватись через Twitter Авторизуватись через facebook Авторизуватись через google Авторизуватись через vk Авторизуватись через odnoklassniki Авторизуватись через mailru Авторизуватись через yandex

Новини

Неділя, 17 Лютого

Новости партнеров

Твіттер

Ми в соціалках

Патріотам України!
Сайт зроблений таким чином, щоб кожен з Вас, може наповнювати його своїми думками, ідеями, новинами, блогами, аналітикою та іншим. Сайт УКРОП спрямований на акцентування уваги на проблемах розвитку нашої країни і підтримки нашої армії.
Допомогти проекту