Сьогодні
Понеділок 18 Лютого 2019

Лівійський сценарій США в Нікарагуа

Нікарагуа відзначила 19 липня чергову річницю Сандиністської революції 1979 р. під звуки пострілів з автоматів, на тлі барикад і зіткнень опозиції з прихильниками президента Даніеля Ортега.

Нікарагуа відзначила 19 липня чергову річницю Сандиністської революції 1979 р. під звуки пострілів з автоматів, на тлі барикад і зіткнень опозиції з прихильниками президента Даніеля Ортега. Рівно 39 років тому опозиційний "Сандиністський фронт національного визволення" під керівництвом Ортега і його прихильників-соціалістів повалили режим президента Анастасіо Сомоси, корупціонера та узурпатора, чий клан контролював політичні та економічні процеси в Нікарагуа з 1936 р. Тепер ситуація повторюється знову, тільки на місці Сомоси опинилися сеньйор Ортега власною персоною і ліва партія "Сандиністський фронт національного визволення".

Усе розпочалося з демонстрацій у квітні цього року проти проекту соціальної реформи, якою було передбачено скорочення пенсій і збільшення податків для працівників і роботодавців на 5%. Нікарагуа входить до трійки найбідніших країн Латинської Америки. Суспільство багнетами сприйняло ініціативу президента. Влада застосувала силу проти демонстрантів, і тоді загинули близько 26 осіб. Однак протести тривали навіть після скасування проекту реформи. Протестувальники вимагають відставки президента. Ортега своєю чергою створив збройні формування із сандіністів, які зачищають укріплені пункти прихильників опозиційних партій "Громадянський альянс", "Справедливість і Демократія". З квітня по липень 2018 р. під час заворушень загинула 351 особа.

Одного разу Ортега вже втрачав владу. Сандіністи програли на виборах 1990 р., і до середини 2000-х країною правили ліберал-демократи. Друге пришестя Ортега відбулося після перемоги на виборах 2006 р. на хвилі невдоволення правлінням лібералів, які загрузли в корупційних скандалах. Він відійшов від соціалізму і обіцяв не втручатися в економічні процеси в країні. У підсумку Ортега і його родина знову дірвалися до державних грошей та узурпували владу.

Справа Сомоси живе

На думку конгресмена-республіканця Пола Кука, заворушення в Нікарагуа — це наслідок авторитарного правління сім'ї Ортега, яка багато років самозбагачувалася завдяки своїй країні. Корупція процвітає у сфері оподаткування, митному сегменті. Незважаючи на те, що в Нікарагуа розвинене антикорупційне законодавство, насправді нічого не працює. За рівнем сприйнятливості до корупції Нікарагуа перебуває на 145-му місці зі 176 країн світу, або на одному місці з країнами Африки. Ортега виділяє державні гранти на розвиток бізнесу тільки компаніям своїх наближених, а чиновники збагачуються за рахунок хабарів, розпилів і відкатів. У країні процвітає непотизм. Посаду віце-президента обіймає перша леді Росаріо Мурільо, а посаду голови Національної поліції — сват президента Франциско Діас. Ортега встановив контроль над усіма гілками влади і скасував конституційні обмеження строку перебування президента при владі. На загальні вибори 2016 р. він не допустив спостерігачів з Організації американських держав (ОАД). "Сандиністський фронт національного визволення" має 70 92 місць у парламенті, а самого Ортегу було вчетверте переобрано на пост президента з результатом у 72% голосів.

Президент підім'яв під себе бізнес і створив мережу приватних фірм під управлінням міжнародної організації "Боліваріанського альянсу для Америки" (АЛБА) екс-президента Венесуели Уго Чавеса. Керівником нікарагуансько-венесуельського спільного підприємства ALBANISA стала людина президента Франциско Лопес. Фірма займалася перепродажем дешевої венесуельської нафти в межах 15-річного контракту на півмільярда доларів. Близько 80% прибутку від оподаткування надходило до скарбниці з податку на додану вартість. У 2008 р. Венесуела надала Нікарагуа фінансову допомогу в розмірі 457 млн дол. Остання щорічно отримувала 400 млн дол. довгострокових позик від Венесуели. Режим Ортега мав достатньо коштів для надання соціальних пільг населенню. Наприклад, у 2011 р. тамтешні таксисти отримували субсидії на бензин, а малозабезпеченим сім'ям надавали право на землю з державних угідь.

Однак "золоті часи" дійшли кінця після зниження світових цін на нафту, смерті Уго Чавеса і початку громадянського протистояння у Венесуелі між прихильниками і супротивниками президента Ніколаса Мадуро. Каракас уже не в змозі утримувати ідеологічних союзників, таких як Нікарагуа. У країні виникла економічна криза, яка позначилася на рівні життя населення. Рівень бідності в Нікарагуа становить 29,6%. Близько 12% з 6-мільйонного населення є безробітними. У сільській місцевості рівень безробіття сягає 20%, а 50% сімей живуть за межею бідності. У Нікарагуа важко займатися сільським господарством через часті посухи і несприятливі погодні умови.

Джерелом виживання для 11% жителів Нікарагуа є трудова міграція. У 2017 р. Нікарагуа стала другим після Сальвадора експортером робочої сили серед країн регіону. Переважно нікарагуанці їздять на заробітки до Коста-Рики, США, Панами та Іспанії. Частка грошових переказів трудових мігрантів у 2014-2017 рр. зросла з 9,7 до 20%. Очікується, що в 2018 р. сума грошових переказів може перевищити 1,4 млрд дол. Проте режим Ортега навіть у цьому питанні створює перешкоди для своїх громадян. Обурення нікарагуанців викликало будівництво урядом стіни для стримування переміщення 6 тис. кубинських мігрантів з Коста-Рики до інших країн Центральної Америки і перекриття маршрутів наркотрафіку та работоргівців. Ця стіна заважала трудовим мігрантам з Нікарагуа перебиратися на роботу до Коста-Рики.

Головний біль Америки

Читайте також на УкропNews: За минулу добу правоохоронці виявили близько 80 перевізників-порушників, – МВС

Суспільно-політична нестабільність у Нікарагуа є викликом для США та їхніх регіональних партнерів. Якщо конфлікт сандіністів і опозиціонерів триватиме не один рік, то в напрямку американо-мексиканського кордону спостерігається просто-таки низка біженців і нелегалів з Нікарагуа. Їх уже і без того занадто багато в сусідній Коста-Риці. Там проживають легально і нелегально 350-500 тис. вихідців з Нікарагуа. У 2014 р. 6,2 тис. з 467 тис. нікарагуанців, які приїхали до Коста-Рики, залишилися там і більше не виїжджали. У США не так уже й багато нелегалів з Нікарагуа, але адміністрація президента США Дональда Трампа вживає всіх можливих заходів, щоб віднадити цих людей від міграції. Американська влада має намір у 2019 р. позбавити спеціального статусу 5,3 тис. потерпілих від стихійних лих з Нікарагуа, який вони отримали в 1999 р. Ці люди матимуть два варіанти: або легалізуватися в США, або повернутися на батьківщину. Трамп не зацікавлений приймати нових біженців.

Даніель Ортега є незручною фігурою для США на політичному ландшафті Центральної Америки. З першої половини 20 ст. Штати сприймають Західну півкулю як сферу своїх інтересів і не допускають посилення інших глобальних гравців у цьому регіоні. Ортега йде проти фарватеру зовнішньої політики США. Він зробив акцент на зміцненні відносин з Росією і Китаєм. Режим Ортега став союзником РФ щодо різних міжнародних питань. Нікарагуа визнала незалежність проросійських сепаратистських утворень Абхазія і Південна Осетія, а український Крим – російською територією. Росія списала Нікарагуа заборгованість за СРСР. Відставка Ортега є вигідною для України, оскільки таким чином можна буде переконати нову владу відмовитися від злочинного рішення сандіністів щодо Криму.

Ортега став одним з провідників інтересів Китаю у Центральній Америці. Спільно з китайцями було розроблено амбітний проект судноплавного каналу через територію Нікарагуа на 40 млрд дол., який з'єднає Тихий та Атлантичний океани і міг би стати джерелом доходу, альтернативою наявному Панамському каналу. У 2012 р. до реалізації проекту приступила китайська компанія HKND-Group. Канал планували ввести в дію до 2019 р. Було представлено план каналу, але будівництво поки не розпочато. Так чи інакше цей проект може бути реалізовано за наявності коштів. Тоді Китай і Нікарагуа зможуть зміцнити свій геополітичний вплив у Латинській Америці. Нікарагуанський канал міг би підірвати монопольну роль Панами як стратегічно важливого маршруту міжнародної морської торгівлі. Проект Манагуа і Пекіна зачіпає інтереси Вашингтона. Панамський канал побудували американці. Ця судноплавна артерія перебувала у власності США в 1920-1977 рр., а тепер належить одному з найближчих регіональних партнерів Білого дому. Відхід у відставку Ортега міг би закрити проблемне питання. Тим паче ідея будівництва судноплавного каналу через територію Нікарагуа не є популярною серед місцевого населення. У 2014-2015 рр. у країні відбувалися протести проти будівництва каналу, оскільки китайським інвесторам пропонували передати під реалізацію проекту землі звичайних громадян.

Лівійський сценарій

Враховуючи проблеми, які створює режим Ортега для США та їхніх регіональних партнерів, зростає тиск на Нікарагуа на тлі заворушень і жертв серед мирного населення. Днями старший радник бюро Держдепартаменту США з питань демократії, прав людини та праці Майкл Козак закликав Ортега відійти в сторону і дати країні самостійно визначитися зі своїм майбутнім. Проти режиму Ортега постали інші країни регіону. Міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд настійно просила владу Нікарагуа припинити насильство і розпустити збройні формування сандіністів. На думку колишнього представника Нікарагуа в ОАД Хосе Луїса Веласкеса, 21 з 34 країн-членів готова підтримати резолюцію, що вимагає відсторонення від влади Ортега та його дружини. Представник США в ОАД Карлос Трухільо вважає, що США мають вжити заходів до врегулювання конфлікту.

США можуть змусити режим Ортега піти у відставку за допомогою санкцій. Наразі адміністрація республіканців запровадила санкції тільки щодо наближених президента Ортега: керівника ALBANISA Франциско Лопеса і голови Національної поліції Нікарагуа Франциско Діаса. Конгресмен-республіканець Ілеана Рос-Летінен запропонувала резолюцію, що закликає президента США Дональда Трампа накласти більше санкцій. Економіка Нікарагуа вразлива перед санкціями США, які є найбільшим торговельно-економічним партнером. На частку США припадають 54% експорту Нікарагуа – переважно продукція легкої та харчової промисловості, сільського господарства. У 2016 р. місцеві виробники поставили до США різної продукції на суму 3,35 млрд дол. Нікарагуа залежить від американських інвестицій, які становлять 20% від усіх іноземних капіталовкладень в економіці країни. Штати є найбільшим донором Нікарагуа, і 5% зарубіжної фінансової допомоги мають американське походження.

Якщо методи переконання і санкції виявляться неефективними, то внутрішній конфлікт у Нікарагуа може тривати ще кілька років, як у випадку з Венесуелою, а може завершитися доволі швидко, якщо США будуть діяти, як у випадку з поваленням режиму Муаммара Каддафі в Лівії. У 2010-2011 рр. США та країни - члени НАТО надали військову підтримку лівійській опозиції. США вже добивалися зміни влади в Нікарагуа на догоду своїм інтересам. У 80-х роках партизанські загони опозиції ("контрас") вели збройну боротьбу проти соціалістичного режиму сандіністів за підтримки США. Американці допомагали "контрас" зброєю, боєприпасами і грошима. США влаштували економічну блокаду Нікарагуа. У результаті цих дій, а також під впливом наслідків стихійних лих велика частина населення Нікарагуа розчарувалася в сандіністах і проголосувала на виборах 1990 р. за опозиційного кандидата Віолетту Чаморро зі "Спілки національної опозиції".

Є певні передумови для реалізації лівійського сценарію в Нікарагуа. Після 2010 року в Нікарагуа з'явилися незаконні збройні формування правого спрямування, включаючи "Збройні сили національного порятунку – Армія народу", FDC 380, Copan. Вони нападають на силовиків і влаштовують теракти на державних заходах. Ці організації могли б разом з опозиційними партіями за фінансової допомоги США чинити опір режиму Ортега, якщо він не піде мирно. У будь-якому випадку, сандіністи будуть перебувати при владі в країні доти, доки армія і поліція зберігатимуть лояльність режиму.

Кухалейшвілі Георгій

Читайте також на УкропНьюс: "Чорноморець" здобув вольову перемогу над "Олімпіком"

політолог-міжнародник

Коментарі

Коментарів немає - Ваш буде першим!

Авторизуйтесь щоб коментувати: Авторизуватись через Twitter Авторизуватись через facebook Авторизуватись через google Авторизуватись через vk Авторизуватись через odnoklassniki Авторизуватись через mailru Авторизуватись через yandex

 

Увійти: Авторизуватись через Twitter Авторизуватись через facebook Авторизуватись через google Авторизуватись через vk Авторизуватись через odnoklassniki Авторизуватись через mailru Авторизуватись через yandex

Новини

Неділя, 17 Лютого

Новости партнеров

Твіттер

Ми в соціалках

Патріотам України!
Сайт зроблений таким чином, щоб кожен з Вас, може наповнювати його своїми думками, ідеями, новинами, блогами, аналітикою та іншим. Сайт УКРОП спрямований на акцентування уваги на проблемах розвитку нашої країни і підтримки нашої армії.
Допомогти проекту